Drobečková navigace:

SMART CITIES V DOPRAVĚ


 

Chytré semafory ušetří nervy v dopravních zácpách


 

Výzkumníci na Astonské univerzitě vyvinuli chytré semafory, které pomocí umělé inteligence a strojového učení umí regulovat dopravu tak, aby minimalizovaly dopravní zácpy, v důsledku čehož řidičům ušetří čas, peníze za zbytečně projeté palivo i sníží emise z dopravy. Hlavní příčinou dopravních zácpy je totiž špatné časování světelných signálů. A s tím si tento systém umí poradit.

Chytré semafory, první svého druhu, čtou živé kamerové záznamy a přizpůsobují světelnou signalizaci tak, aby byla doprava plynulá a snižovaly se dopravní zácpy. Vědci program s názvem Traffic 3D učili zvládat různé dopravní situace a povětrnostní scénáře.

Ve srovnání se současnými automatickými semafory je tento nový systém pohotovější. Ty stávající povětšinou fungují na principu magnetických indukčních smyček, kdy je na silnici umístěn drát, který registruje auta projíždějící přes něj. Umělá inteligence však umí odhadnout vysokou intenzitu dopravy dříve, než auta projedou semaforem. Může proto reagovat rychleji. Zároveň se umí učit a porozumět díky tomu situacím, které předtím výslovně nezažila. Traffic 3D se tak vždy učí sám, místo aby byl naprogramován konkrétními pokyny.

Zdroj: emovio.cz 
 
 
 
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje