Drobečková navigace:

SMART CITIES V DOPRAVĚ


 

Zelená vlna pro sanitky


 

Ford testuje chytré semafory, s jízdou pomohou i běžným autům.

Zkoušky již proběhly v německých Cáchách. Inteligentní světelná signalizace poslouží k záchraně životů i pro plynulost dopravy.

S technologií komunikace vozů s dopravní infrastrukturou do budoucna počítá prakticky každá automobilka. Například Audi hodlá uvést do provozu chytré semafory v celém svém domovském Ingolstadtu již v letošním roce, podobná technika je uváděna do provozu i ve Wolfsburgu pod taktovkou Volkswagenu a intenzivní vývoj probíhá také u Mercedesu. Ford nyní hlásí provedení zkoušky komunikace vozů se světelnou signalizací, která by měla výrazně pomoci záchranným složkám.

V rámci zkoušek pro provoz civilních vozidel pak uměl adaptivní tempomat upravit rychlost vozu tak, aby bylo možné načasovat příjezd ke křižovatce v momentech, kdy svítila zelená. Komunikaci obstarala technologie C-V2X (cellular vehicle-to-everything), jednotná platforma pro spojení vozů s dopravní infrastrukturou skrze mobilní sítě v reálném čase. V budoucnu by tyto systémy měly zajistit větší plynulost dopravy a tím i pohodlnější cestování, nemluvě o úsporách paliva.

Zdroj: AUTOREVUE.CZ 
 
 
 
Zavřít
Nezávazná poptávka účasti
Inicializace, právě prohlíží: -

* - povinné údaje